След повече от десет години без основно почистване районът около чешмата бе преобразен благодарение на десетки доброволци, които се включиха в инициативата със собствен труд и техника. Местните хора донесоха мотики, лопати, метли, ръкавици и храсторези, за да почистят натрупаните с години листа и отпадъци.
По време на акцията бяха отпушени каналите за оттичане на водата, почистени олуците на чешмата, окосени тревните площи и подкастрени дърветата и храстите в района. Извозени бяха и няколко тона растителни отпадъци и боклуци.
В почистването се включи и кметът на Калчево Митко Димитров, а инициативата обедини жители от различни възрасти около каузата за по-чиста и приветлива среда.
Доброволческата акция е само началото на поредица от инициативи, насочени към обновяване на пространството около чешма „Гергана“. На 31 май там ще бъде организирано и тържество по повод Деня на детето.
С послание за единство и грижа към селото организаторите призоваха хората да продължат заедно да поддържат мястото, така че то отново да се превърне в любимо кътче за срещи, игри и празници.

