
Дни преди поклонението жители на селото се включиха в почистването и облагородяването на парковото пространство около паметните места. Заедно с хората в инициативата участва и кметът на община „Тунджа“ Станчо Ставрев.





Сред символите на паметта в Бояджик е и паметникът „Априлец“, който се извисява в знак на почит към загиналите по време на кървавите събития през май 1876 година. Монументът напомня за саможертвата на десетките жители на селото, станали жертва на жестокото потушаване на бунта по време на Априлското въстание.
Бояджишкият бунт остава в историята като една от най-кървавите трагедии в Сливенския революционен окръг. След избухването му османските башибозушки части нахлуват в селото и извършват масово клане над мирното население. Загиват стотици мъже, жени и деца, а Бояджик е почти напълно опожарен.
Паметникът „Априлец“ и днес пази спомена за героизма и страданието на местните хора. Всяка година край него жители и гости на селото поднасят цветя и отдават почит към жертвите, превърнали Бояджик в символ на борбата за свобода и национално достойнство.

