Шофьорите у нас плащат най-ниски цени на дизела от повече от месец насам, показват последните данни на НАП. След седмици на колебания и поскъпване, горивото отбелязва осезаем спад, който вече се усеща по бензиностанциите в страната.
Според експерти поевтиняването се дължи както на движението на международните пазари, така и на временното успокояване на цените на суровия петрол. Въпреки това анализаторите предупреждават, че тенденцията може да бъде краткотрайна заради нестабилната международна обстановка и промените в търсенето през летния сезон.
Намалението идва в момент, когато транспортният сектор и земеделските производители продължават да изпитват сериозен натиск от високите разходи за горива. Част от превозвачите коментират, че дори минимално понижение носи известно облекчение за бизнеса.
Шофьори също посрещнаха новината с умерен оптимизъм, но мнозина остават скептични дали цените ще се задържат на по-ниски нива за по-дълъг период.
От НАП продължават ежедневно да публикуват актуални данни за средните цени на горивата в страната с цел по-голяма прозрачност на пазара.

