С възпоменателна церемония Бояджик ще отбележи 150 години от Бояджишкия бунт

150 години от Бояджишкия бунт ще отбележи тунджанското село Бояджик с възпоменателна церемония пред паметника „Априлец“. На 17 май от 11:00 часа жители и гости на селото ще сведат глави в знак на почит към паметта на загиналите по време на трагичните събития от 1876 година.

Очаква се в честването да се включат представители на местната и държавната власт, общественици, ученици и граждани, които ще поднесат венци и цветя пред паметника.

Бояджишкият бунт остава една от най-трагичните страници в историята на Ямболския край. През май 1876 година десетки жители на Бояджик губят живота си в стремежа към свобода и справедливост по време на Априлското въстание.

Годишнината ще бъде отбелязана с поклонение и слова за паметта, героизма и саможертвата на бунтовниците, оставили ярка следа в националноосвободителните борби на България.

Организаторите призовават всички жители и гости да се присъединят към възпоменанието и да отдадат почит на героите от Бояджишкия бунт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *