Само за първите три дни на настоящата седмица през кабинетите на личните лекари в Ямбол, наблюдавани от здравните власти, са преминали 111 болни от грип. Ако заболяемостта продължи да нараства със същите темпове, до края на седмицата може да бъде достигнат епидемичният праг, което ще наложи свикването на областен медицински съвет. Това съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Ямбол.
По думите на д-р Калчева най-засегната е възрастовата група между 5 и 14 години, като отсъстващите ученици в момента са между 18 и 20 процента. „Най-вероятно ще предложим преустановяване на присъствените учебни занятия. Сред останалите мерки са спиране на профилактичните прегледи и имунизациите, въвеждане на много строг сутрешен филтър в детските градини и връщане вкъщи на деца със симптоми на заболяване“, посочи тя.
Отчетената заболяемост в област Ямбол за миналата седмица е 217 на 10 хиляди души население. Критичните стойности за обявяване на грипна епидемия в региона са 342 на 10 хиляди души.
В момента в областта циркулира основно грип тип А, потвърден с лабораторни проби, изпратени в Националната референтна лаборатория, уточни още директорът на РЗИ – Ямбол.

