Близо 430 жители от шест села в крайграничните общини Елхово и Болярово са с нарушено водоснабдяване поради намален дебит или пресъхване на водоизточници, съобщиха от „Водоснабдяване и канализация” – Ямбол.
Повод за проверката е сигнал от родственик на жители на село Лалково, в който се посочват чести и продължителни прекъсвания на водата, както и доставяне на вода с водоноска през последните дни. Според автора това е „временна и унизителна мярка, която не решава проблема“, а институциите не поемат открито отговорност и не предлагат трайни решения. В сигнала се настоява да се гарантира правото на достъп до питейна вода за всички, независимо от отдалечеността на населеното място.
От ВиК – Ямбол информират, че засушаването през летните месеци е довело до сериозен спад в нивото на каптиран извор „Големия кайнак“ край село Шарково, който захранва селата Иглика, Ситово, Лалково, Славейково, Маломирово, Кирилово и град Елхово.
Поради спад от около 50 см под входа на водопроводната тръба, се е наложило принудително изпомпване на вода от извора с помощта на две помпи, инсталирани на 23 септември. Това е позволило частично възстановяване на водоснабдяването.
На 6 октомври в село Лалково е доставена водоноска, а след падналите дъждове водоснабдяването е възстановено на следващия ден. Въпреки това водоноската остава като алтернативен източник при ново прекъсване.
Към момента две села в община Болярово – Вълчи извор и Горска поляна, както и четири в Елховско – Раздел, Голям Дервент, Кирилово и Лалково, продължават да бъдат със смущения във водоподаването. Най-отдалеченото село Кирилово, с 118 жители, е с проблем от 15 септември, а Раздел – от 29 август. Лалково, с 37 жители, е отново в списъка с проблемни населени места от вчера.
От ВиК – Ямбол уверяват, че са наясно с неудобствата и полагат максимални усилия за минимизиране на прекъсванията и своевременно информиране на засегнатите потребители. Но засушаването и намаленият дебит продължават да затрудняват водоснабдяването в региона.
Проблемите не са изолирани само в Елхово и Болярово. Наскоро в община Тунджа също се проведе дискусионна среща, инициирана от местната власт, с участието на омбудсмана Велислава Делчева, народни представители и управителя на ВиК – Ямбол Христина Микуцева. Беше отчетено, че за периода януари – септември 2025 г. в Ямболска област са регистрирани 2755 аварии по ВиК мрежата.
Жителите на засегнатите села настояват за дългосрочни решения и ясни ангажименти от институциите, тъй като временните мерки, като водоноски и частични ремонти, не осигуряват траен достъп до най-основната човешка необходимост – питейната вода.

