На работна среща, организирана от Община „Тунджа“, бе обсъдено състоянието на водоснабдителната мрежа в село Роза – един от най-наболелите въпроси за жителите на населеното място. Участие в срещата взеха кметът на общината Станчо Ставрев, директорът на ВиК – Ямбол Христина Микуцева, общински съветници, представители на областната администрация и жители на селото.
Силно участие в дискусията взе общинският съветник Марко Стоянов, който постави конкретни въпроси относно управлението на ВиК мрежата в селото:
„Знаете ли защо постоянно получаваме отговор, че няма ток в помпената станция и че през почивните дни няма кой да го включи? А знаете ли колко са натрупаните недобори от абонати в община „Тунджа“? Сигурен съм, че става дума за сериозни суми. От 12 години настоявам един кран да бъде преместен – и все още го местим. За да се отстрани авария в Роза, се спира водата в цялото село. Това нормално ли е?“
Директорът на ВиК – Ямбол Христина Микуцева представи кратка справка за извършените инвестиции и предизвикателствата пред дружеството:
„През цялата 2025 година в село Роза са вложени едва 1300 лева. Подменени са 5 километра от нужните 25 км водопровод. Загубите по мрежата в Роза са над 50%. Въпреки усилията, средства не достигат, а проектът за подмяна е изготвен и дарен на общината.“
Кметът на Община „Тунджа“ Станчо Ставрев заяви, че:
„Подготвен е етап 5 от цялостния проект за подмяна на водопреносната мрежа в Роза. Работихме и по улица „Добруджа“, но за да подменим целия водопровод, е необходим устойчив механизъм за финансиране, какъвто в момента липсва.“
В заключение, Стоянов подчерта, че местната общност очаква реални действия:
„Дано думите ни не останат глас в пустиня. Не искаме обещания, а решения.“

