Народният представител от ПП“ГЕРБ“ Д. Иванов внесе законопроект за изменение в Закона за автомобилните превози, насочен към осигуряване на редовен обществен транспорт в Община Тунджа, както и в общините Добричка, Марица и Родопи.
Със съдействието на колеги от Пловдив област и област Добрич, Д. Иванов работи за разрешаване на дългогодишен проблем с транспортната свързаност на малките населени места. Законопроектът цели да гарантира редовно обслужване на 151 населени места, сред които ключова роля има и Община Тунджа – една от най-големите селски общини в страната, където нуждата от достъпен транспорт е особено остра.
Предвидените промени в закона предлагат да отпадне задължението превозвачите да използват автогари при междуселищни линии, свързващи населени места от една община с административен център в друга. Това ще намали разходите за операторите и ще направи линиите по-рентабилни, като така се създадат условия за възстановяване или запазване на ключови автобусни връзки.
„Община Тунджа и десетки нейни населени места се нуждаят от стабилна транспортна връзка с Ямбол. За много хора това е въпрос не само на удобство, а на достъп до работа, училище и здравни услуги. С този закон правим важна стъпка в тази посока,“ заяви Иванов.
Законопроектът ще бъде разгледан в парламентарната комисия по транспорт, а след евентуалното му приемане ще последват административни процедури за съгласуване на разписанията и избор на превозвачи. Инициативата е реализирана в тясно сътрудничество с Министерството на транспорта и съобщенията, областните администрации и местната власт.

